Łóżko rehabilitacyjne staje się niezbędnym elementem wyposażenia domu, kiedy osoba chora lub niepełnosprawna zmuszona jest do przebywania na co dzień w pozycji leżącej. To bardzo uciążliwe nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla domowników.
Kiedy członek rodziny w wyniku choroby jest trwale unieruchomiony i przykuty do łóżka, warto w takim przypadku zdecydować się na rozwiązania, które przyniosą ulgę nie tylko pacjentowi, ale również osobom, które opiekują się chorym. Z myślą o takich osobach powstały właśnie łóżka rehabilitacyjne, które posiadają specjalną konstrukcję. Takie rozwiązanie zapewnia lepszą wygodę i bezpieczeństwo pacjentowi i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. To również spore ułatwienie dla osób zajmujących się pielęgnacją chorego. Co więcej, obecne łóżka są tak dostosowane, by spełniały swoje funkcje nie tylko w szpitalach i ośrodkach medycznych, ale również w domach.
Rynek oferuje standardowo dwa rozwiązania. Łóżka manualne dopasowuje się ręcznie do wymaganej pozycji pacjenta. Łóżko dla chorego do domu, które sterowane jest elektrycznie, obsługiwane jest praktycznie bez wysiłku. Takie łóżko może z powodzeniem być sterowane zarówno przez chorego, jak i opiekuna. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom istnieje możliwość regulacji wysokości samego łóżka, pochylenia wezgłowia, czy położenia ud, co ma istotne znaczenie podczas długotrwałego leżenia. Nowoczesne łóżka mają również możliwość dostosowania pozycji do drenażu, co znacząco ułatwia codzienne zabiegi.
Łóżko dla chorego w domu może być wykonane z drewna lub metalu. Pierwsze są bardzo trwałe i wyglądają estetycznie w pomieszczeniu. Są jednak dość ciężkie. Metalowe są proste w obsłudze i dużo lżejsze. Cechują się również trwałością, jednak nie wyglądają już tak estetycznie jak drewniane. Łóżka mogą również posiadać dodatkowe wyposażenie:
- boczne barierki;
- wysięgnik ułatwiający zmianę pozycji;
- stolik przyłóżkowy.
Każde łóżko musi być odpowiednio dobrane do obciążenia oraz dostosowane do wagi i wzrostu pacjenta.
Materac jest nieodłącznym elementem łóżka. Czasem dostępny jest w komplecie, czasem należy zakupić dodatkowe wyposażenie osobno. Na rynku dostępne są materace bąbelkowe, piankowe, rurowe. Należy umiejętnie dobierać materac, by ułatwić choremu codzienne funkcjonowanie i nie dopuścić do powstania odleżyn. To poważna dolegliwość, która znacząco wpływa na samopoczucie chorego. Materace dostępne na rynku mają różną twardość i konstrukcję. Posiadają z reguły pokrowce i wykonane są z najróżniejszych materiałów, by ulżyć choremu.
Łóżko rehabilitacyjne to często spory wydatek dla rodziny. Dlatego warto skorzystać z dofinansowania z PCPRu lub MOPSu. Wysokość refundacji to często 60 procent wartości zakupionego sprzętu. Należy w tym celu zgromadzić niezbędne dokumenty i przedstawić je w urzędzie. Konieczne będzie zaświadczenie od lekarza o konieczności zakupu łóżka, oświadczenie o niepełnosprawności, oświadczenie o dochodach osoby niepełnosprawnej, wypełniony wniosek, NIP.
Łóżko dla chorego do domu to często jedyna możliwość, by pacjentowi zapewnić komfort codziennego życia. To również duże ułatwienie dla opiekuna, który wykonuje niezbędne zabiegi. Łóżko powinno być nie tylko wygodne i uniemożliwiać powstanie odleżyn. Również bezpieczeństwo jest niezwykle istotne, kiedy chory wymaga specjalistycznej opieki i uwagi.