ZAPEWNIAMY TRANSPORT DO TWOJEGO DOMU

Wynajem łóżek kontakt 24h/7
+48 531-006-504

Rwa kulszowa to liczne dolegliwości, które wynikają z ucisku na korzeń nerwu kulszowego. Charakterystyczne jest wystąpienie bólu w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, ale na tym się niestety nie kończy. Pacjentom bardzo często towarzyszą inne objawy takie jak chociażby uczucie mrowienia wzdłuż dolnej kończyny i drętwienie.

 

Rwa kulszowa - skąd ten ból?

 

Rwa kulszowa utożsamiana jest z unieruchomieniem wynikającym z silnego bólu, który najczęściej występuje w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest uciskanie krążka międzykręgowego, który na skutek podrażnienia manifestuje się dolegliwościami bólowymi. Już niewielkie wysunięcie się krążka może skutkować uciskiem na korzeń nerwowy. W zależności od tego w jakim kierunku przesunie się krążek międzykręgowy, pacjentowi zaczynają towarzyszyć konkretne objawy. Do powstania rwy kulszowej może przyczynić się stenoza kanału kręgowego, co oprócz dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym objawia się uczuciem osłabienia mięśni kończyn dolnych. Kolejną przyczyną schorzenia może być kręgozmyk, który wynikać może też z aktywnego procesu zwyrodnieniowego. Do rozwoju rwy kulszowej może doprowadzić zespół mięśnia gruszkowatego, wynikający z jego patologicznego napicia, co można poznać po bólu promieniejącym wzdłuż całej kończyny dolnej. Infekcje i zmiany nowotworowe w obrębie kręgosłupa również mogą przyczynić się do rozwoju rwy kulszowej.

 

Rwa kulszowa to schorznie, w którym można mówić o dwóch fazach. W fazie ostrej pojawia się nagły ból, który jest na tyle silny, że najczęściej unieruchamia chorego, a każdy jego ruch potęguje dolegliwości. Faza ostra może trać kilka dni. Wymaga to podjęcia leczenia farmakologicznego, łagodzenia dolegliwości tabletkami przeciwbólowymi i odpoczywania w pozycji nieruchomej. Po ustąpieniu ostrych ataków bólu, mowa jest o fazie przewlekłej rwy kulszowej. Wówczas powinno się rozpocząć intensywną rehabilitację. Trzeba pamiętać o tym, że nieleczenie rwy kulszowej w fazie przewlekłej skutkuje długotrwałymi problemami. Obejmują one nie tylko ograniczoną ruchomość i przykurcze mięśniowe, ale też zaburzenia postawy ciała.

 

Rwa Kulszowa - rehabilitacja na pomoc

 

W fazie przewlekłej rwy kulszowej bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich metod rehabilitacyjnych, które nie tylko zredukują ból, ale też usprawnią chorego i zapobiegną trwałym zaburzeniom. Dzięki rehabilitacji możliwe jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia następnego ataku bólu. Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych wiodą krioterapia, laseroterapia, balneoterapia, hydroterapia, prądy TENS. Wykorzystuje się terapię manualną, techniki dla tkanek miękkich, kinesiology taping, ćwiczenia metodą McKenzie. Bardzo pomocne okazują się być: parafinoterapia, galwanizacja, prądy Traberta, ultradźwięki, naświetlanie, masaże (aparatem Aquavibron, klasyczny, podwodny, segmentarny, tkanki łącznej), prądy diadynamiczne i prądy interferencyjne o stałej częstotliwości.

 

Rwa kulszowa - czym jeszcze warto się wspomóc?

 

Jedną z metod rehabilitacji przy rwie kulszowej, po którą sięga się coraz częściej, jest Kinesiology Taping. Chodzi tutaj o naklejanie specjalnych plastrów na ciało, które mają działanie sensoryczne i przynoszą bardzo dobre efekty terapeutyczne. Po ich przyklejeniu, działają całodobowo, wspierając samoleczenie się całego organizmu. Po paru minutach pacjent przestaje nawet czuć obecność takiego plastra na ciele. Jako, że jest wodoodporny i w niczym nie przeszkadza, można oddać się swoim codziennym obowiązkom i korzystać jednocześnie z innych metod rehabilitacji. Działanie takiego plastra jest uzależnione od sposobu jego naklejenia, dlatego powinno zostać to wykonane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Po Kinesiology Taping sięga się w celu zredukowania napięcia mięśni i powięzi, wparcia działania mięśni, poprawienia mikrokrążenia i zwiększenia przepływu limfy, aktywowania wewnętrznego mechanizmu znieczulenia, wsparcia stawów i uśmierzenia bólu. Okazuje się, że niepozorny plaster Kinesiology skutecznie niweluje dolegliwości bólowe w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, a ulga pojawia się już po godzinie od jego naklejenia. Znacząca poprawia widoczna jest po paru dniach. Ból staje się mniej dokuczliwy, traci na intensywności. Rwa kulszowa dotyka niestety coraz większą ilośc pacjentów.

 

Przy rwie kulszowej warto wspomóc się pasami i gorsetami ortopedycznymi. Zadaniem takiego gorsetu jest stabilizowanie dolnych partii kręgosłupa. Ortezy służą temu, aby odciążyć i poprawić statykę ciała. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości i ułatwienie poruszania się. Takie usztywnienie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wspomaga prawidłową postawę i właściwe ułożenie kręgów. Dodatkowo mięśnie są odpowiednio podtrzymywane.

Rwa kulszowa niesie ciężkie do zniesienia dolegliwości

O Nas

Krzysztof Wojciechowski, Marcin Habraszka S.C.

REHAVIT to nie tylko sklep medyczny,
ale również całodobowa wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego na Śląsku.

Gdzie nas znaleźć

30-055 Kraków, Miechowska 5B
43-300 Bielsko Biała, Michałowicza 12
42-200 Częstochowa, Niewielka 3
45-355 Opole, 1 Maja 30A
41-200 Sosnowiec, Modrzejowska 32A
41-200 Sosnowiec, Plac Medyków 1
43-100 Tychy, Fabryczna 43
44-100 Gliwice, Zwycięstwa 14

 

NIP: 6452537552
REGON: 243239483

REHAVIT

Posiadamy ogromne doświadczenie, ponieważ wypożyczaniem łóżek rehabilitacyjnych, elektrycznych dla niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych zajmujemy się od 2013 roku.

Wzór umowy najmu sprzętu

Wypożyczalnia

https://www.high-endrolex.com/14